Mammográfia Budapest
1135 Budapest, Jász utca 33-35.
06(1)800-9333, 06(30)633-09-61
  
Sötét foltok a bőrön: Csak esztétikai vagy endokrin probléma is?

Az acanthosis nigricans egy gyakori bőrpigmentációs rendellenesség , amely bársonyos textúrájú, sötét, megvastagodott bőrfelületek megjelenésével jár. Ezek az elváltozások viszkethetnek és kellemetlen szagúak lehetnek, és leggyakrabban a bőrredőkben, hajlatokban (hónalj, ágyék, nyak, lágyék, könyök, térd) fordulnak elő. Az acanthosis nigricans nemcsak esztétikai gondot jelenthet, hanem komolyabb egészségügyi problémára, például prediabéteszre is utalhat. A leghatékonyabb kezelések az alapbetegség felderítésére és annak megoldására irányulnak, ami az esetek többségében a bőrelváltozások megszűnését okozza.

Az acanthosis nigricans férfiaknál és nőknél előfordul, de leggyakrabban túlsúlyos cukorbetegségben vagy prediabéteszes állapotban lévő egyéneknél figyelhető meg, és gyakran az inzulinrezisztencia tünete. minden más endokrin rendellenességek , például PCOS, Addison-kór vagy pajzsmirigy-rendellenességek esetén is jelentkezhet. Gyermekeknél az acanthosis nigricans előfordulása növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, amely leginkább az inzulinrezisztencia és hiperinzulinémia következményei lehet.

Mi okozza?

Az acanthosis nigricans akkor fordul elő, amikor az epidermális bőrsejtek gyorsan szaporodni kezdenek, amit leggyakrabban a vér magas inzulinszintje vált ki. Hiperinzulinémiában a felesleges inzulin hatására a bőrsejtek gyors szaporodásnak indulnak, és a létrejövő új sejtek több melanint tartalmaznak, így a bőr sötétebbé válik. Ebben az esetben a kezelés célja az inzulinérzékenység növelése megfelelő étrenddel, tesztmozgással és vércukorszint-szabályozással.

Az acanthosis nigricans egyes gyógyszerek, például fogamzásgátló tabletták, pajzsmirigy gyógyszerek, kortikoszteroidok, illetve kemoterápiás mellékhatásokat enyhítő szerek mellékhatása is lehet. Ezekben az esetekben a legtöbbször megszűnik a gyógyszer szedésének abbahagyása után.

Ritka esetben az acanthosis nigricans oka lehet gyomorrák, az agyalapi mirigy rendellenességei vagy niacin-túladagolás.

Hogyan diagnosztizálják?

Az acanthosis nigricans általában fizikai vizsgálat alapján felismerhető. Az orvosok gyakran megvizsgálják az inzulinrezisztencia vagy a cukorbetegség fennállását, és vércukorszint-, valamint inzulinszint-méréseket végezhetnek. Fontos, hogy tájékoztassa orvosát az esetlegesen szedett étrend-kiegészítőkről, gyógyszerekről vagy testépítő kiegészítőkről, mivel ezek befolyásolhatják a diagnózist.

Ritka esetekben bőrbiopszia is elrendelhető, hogy kizárják az egyéb lehetséges okokat.

Hogyan kezelik?

Az acanthosis nigricans nem betegség, hanem tünet, ezért a kezelés az alapbetegség kezelésére összpontosul. Ha az érintett bőr megjelenése esztétikai problémát jelent, kozmetikai kezelések, mint a bőrfehérítés (retin-A, alfa-hidroxisavak, szalicilsav) vagy lézerterápia is alkalmazhatók, javíthatják az acanthosis nigricans megjelenését, de nem gyógyítják meg az állapotot.

 

Feketéné Radó Barbara

dietetikus, egészségügyi tranár MSc

 

Hivatkozásjegyzék:

Kutlubay Z, Engin B, Bairamov O, Tüzün Y. Acanthosis nigricans: A fold (intertriginous) dermatosis. Clin Dermatol. 2015 Jul-Aug;33(4):466-70. doi: 10.1016/j.clindermatol.2015.04.010. Epub 2015 Apr 8.

Sedano HO, Gorlin RJ. Acanthosis nigricans. Oral Surg Oral Med Oral Pathol. 1987 Apr;63(4):462-7. doi: 10.1016/0030-4220(87)90259-3.

Araújo-Vilar D, Barreiro J, Sánchez-Iglesias S, Guillín-Amarelle C. Acantosis nigricans en los síndromes de resistencia grave a la insulina [Acantosis nigricans in severe insulin resistance syndromes]. An Pediatr (Barc). 2017 Mar;86(3):166-168. Spanish. doi: 10.1016/j.anpedi.2016.01.003. Epub 2016 Feb 15.